У Львові запрацював Ресурсний центр інформаційних технологій

вер.302012
Написав Administrator

 

Офіційне відкриття Ресурсного центру інформаційних технологій для осіб з обмеженими можливостями відбулося 29 березня 2012 р. Ініціаторами створення подібного центру виступили ректор Національного університету «Львівська політехніка» Юрій Бобало і професор кафедри інформаційних систем і мереж Володимир Пасічник, які відгукнулись на заклик оперативно реагувати на освітні потреби осіб з вадами зору.

Матеріально-технічну базу Ресурсного центру склали комп’ютерна техніка, сучасні брайлівські принтери, дейзі-плейери, брайлівські дисплеї, принтери для друку рельєфних зображень, збільшувальні оптичні прилади, і, звісно, мережа Інтернет. Розташувався він у приміщенні студентської бібліотеки Національного університету «Львівська політехніка» (вул. Митрополита Андрея, 3).

Сьогодні Ресурсний центр набирає обертів як осередок, який збалансовано поєднав наукові та практичні розробки для основних категорій інвалідів – незрячих, нечуючих, людей у візках. Так, для осіб з вадами слуху докторант Львівської політехніки Максим Давидов розробив тренажер української жестової мови – унікальний пристрій, удостоєний гран-прі на міжнародній виставці у Гановері. Науковці Львівської політехніки наполегливо працюють над впровадженням дистанційного навчання інвалідів з вадами опорно-рухового апарату. Завдяки цим новаціям у 2012 р. студенткою провідного технічного вузу Львівщини стала 18-річна мешканка Бродівського району, позбавлена можливості ходити.

Проте чи не найпотужнішим напрямком діяльності Ресурсного центру залишаються впроваджувані інформаційні технології для осіб з вадами зору. Зараз аспіранти кафедри інформаційних систем і мереж працюють над аудіоформатом дейзі, який має одну суттєву перевагу – можливість навігації книгою; у перспективі – робота над фільмами з аудіодискрипцією. Ці та низку інших питань досліджують молоді науковці кафедри ІСМ: Олександр Лозицький, Андрій Демчук, Микола Сидоряк та ін.

Попри наукові розробки, Ресурсний центр займається ще одним напрямком – практичним. Адже після сумнозвісної лютневої конференції 2011 р. в УТОС і звільнення усього штату добре підготовлених незрячих фахівців, знищення аудіобібліотеки-студії звукозапису та друкарської майстерні, а, відтак, падіння іміджу Львова як центру новацій для осіб з вадами зору, створений Львівською політехнікою Ресурсний центр інформаційних технологій автоматично став правонаступником зруйнованого УТОСівського дітища і перебрав на себе його функції та кадри.

Так, на матеріально-технічній базі Ресурсного центру сьогодні відновлено публікацію «Абетки для незрячих», розроблено і виготовлено брайлівський і озвучений варіанти «Інструкцій до 103 лікарських засобів», видруковано рельєфно-крапковим шрифтом чимало інших матеріалів, розпочато озвучення спеціальної та художньої літератури. При Центрі діють аудіобібліотека, комп’ютерний клас, друкарська лабораторія. У перспективі розглядається можливість публікації брайлівських підручників, яких сьогодні відчутно бракує.

Напрямки науково-практичної діяльності Центру формують його науковий керівник проф. Володимир Пасічник і керівник к.і.н. Оксана Потимко. Кадрове наповнення забезпечує міський центр зайнятості, завдяки співпраці з яким вдалося працевлаштувати десятьох спеціалістів, у т.ч. – 7-х інвалідів. Частину працевлаштованих інвалідів склали звільнені з УТОС незрячі фахівці, решта працівників зголосилися під час ярмарки вакансій, які регулярно проводяться центром зайнятості.

Раціональне поєднання непоєднуваних на перший погляд суб’єктів – вчених, які продукують, з інвалідами, для яких продукують, наукових досліджень з громадською ініціативою, особиста підтримка ректора і сприяння центру зайнятості, зелене світло в усіх починаннях і широкий простір для діяльності повинні дати хороший результат у майбутньому. Сподіваємось, так і трапиться!

 

Оксана Потимко 

Останнє оновлення на вер.302012
Templates Joomla 1.5